Pierwsze kroki w sieci Internet

Zagadnienie bezpieczeństwa użytkowników sieci Internet jest bardzo rozległym tematem do omawiania. Postaramy się przybliżyć Państwu skondensowaną wiedzę na ten temat.

Bardziej doświadczeni użytkownicy (najczęściej rodzice dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym) sieci w rodzinach powinni w pierwszym etapie zatroszczyć się o osoby najmłodsze stawiające dopiero pierwsze kroki w sieci oraz o osoby najstarsze często mające już jakieś doświadczenie ale zbyt skromne by ominąć wszystkie niebezpieczeństwa czyhające w sieci.

Dobrym źródłem uzupełniającym wiedzę jest darmowy zestaw porad w temacie cyberbezpieczeństwa wydawany w cyklu miesięcznym pod tytułem „OUCH!” w 22 językach, a w języku polskim dostępnym pod adresem:

 1. OUCH! To cykliczny, darmowy zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów od CERT Polska i SANS Institute, w szczególności Jak zabezpieczyć domową sieć. ,

oraz poniższe opracowania NASK,Fundacja Dzieci Niczyje,UKE:

 1. BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY ONLINE od © NASK i Fundacja Dzieci Niczyje
 2. Poradniki dla konsumentów od UKE
 3. Klikam z głową
 4. Wiem co podpisuję
 5. Porady ekspertów UKE

Poniżej w dużym skrócie najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowani sieci Internet:

 1. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest odpowiednie zabezpieczenie stacji roboczej(komputera, telefonu) używanej do łączenia się z siecią Internet. Należy przede wszystkim:
 • Nie pracować na koncie administratora
 • Posiadać aktywny i aktualny program antywirusowy
 • Posiadać aktywną i aktualną zaporę sieciową
 • Aktualizować oprogramowanie użytkowe oraz systemowe komputera
 1. Kolejnym ważnym elementem bezpieczeństwa jest nadzór nad osobami niepełnoletnimi co do treści do jakich uzyskiwany jest dostęp oraz z jakimi osobami jest uzyskiwany kontakt w sieci, tak by mieć zawsze pewność i kontrolę nad treściami z sieci Internet. Jeżeli dziecko korzysta z urządzenia z systemem Android od firmy Google to polecamy do kontroli oprogramowanie FamilyLink https://families.google.com/intl/pl/familylink/, a jeżeli korzysta z oprogramowania Apple to polecamy Chmurę Rodzinną https://support.apple.com/pl-pl/HT201060.
 2. Nalży również zwrócić uwagę na czas spędzany w sieci i przed komputerem przez osobę niepełnoletnią gdyż zgodnie z zaleceniami ekspertów dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny spędzać czasu na oglądaniu ekranu telewizji bądź komputera. Dzieci w wieku od 3 do 7 lat mogą spędzić do 30 minut dziennie, a u dzieci w wieku od 7 do 12 limit wynosi do 60 minut dziennie
 3. Nie otwierać korespondencji email której się nie spodziewamy oraz do której mamy uzasadnione podejrzenia co do ukrytej zawartości w postaci wirusów.
 4. Świadomość i wiedza o zagrożeniach w sieci pozwoli skutecznie unikać pułapek, dlatego też należy śledzić popularne strony oraz portale o treści bezpieczeństwa sieciowego takie jak https://zaufanatrzeciastrona.pl/ oraz https://www.cert.pl/.

 

Krapkowickie Sieci Internetowe sp. z o.o. jako odpowiedzialny operator dostarcza swoim klientom w podstawowym pakiecie router wifi zabezpieczony odpowiednim oprogramowaniem zapory sieciowej oraz zapewnia bezpieczne serwery DNS wraz z filtracją adresów szkodliwych dla użytkowników co skutecznie pozwala chronić osoby nieświadome będące najczęściej celem ataków. Router wifi jest zarządzany przez operatora i aktualizowany dzięki aktywnemu kontraktowi serwisowemu z dostawcą sprzętu.

Ta strona używa plików cookie. Aby się dowiedzieć więcej kliknij tutaj
OK Rozumiem
x
Skip to content